Czy wiesz, jak być bezpieczną w sieci?

Sieci
Czy wiesz, jak być bezpieczną w sieci?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Bezpieczeństwo w sieci to bardzo ważna sprawa. Nikt nie chce, by jego dane osobowe lub informacje na jego temat były dostępne dla zupełnie obcych osób, które mogą je wykorzystać i zaszkodzić danej osobie. Czy zastanawiałaś się kiedyś nad swoim zachowaniem w sieci? Wiesz, jak być w pełni bezpieczną?

Konsekwencje nieprzestrzegania zasad bezpiecznego korzystania z Internetu

Zastanawiałaś się kiedyś co może się stać, jeśli nie będziesz korzystać z sieci zgodnie z zasadami bezpieczeństwa? Przede wszystkim Twoje dane osobowe mogą dostać się w niepowołane ręce. Ich kradzież skutkuje wieloma przykrymi konsekwencjami takimi jak wyłudzenie kredytu, dokonanie na Twoje konto bardzo kosztownych zakupów lub po prostu założenie fałszywej działalności. To wszystko prowadzi do niezwykle trudnych do rozwiązania problemów prawnych i finansowych. Warto więc mieć świadomość, że bezpieczne korzystanie z sieci jest podstawą, by nie martwić się o swoją przyszłość i nie generować niepotrzebnych stresów.

Zasady bezpiecznego korzystania z sieci

Tylko zaufana sieć

Gdy logujesz się do bankowości elektronicznej lub w ogóle korzystasz z kont, które wymagają udostępnienia swoich danych osobowych, zwracaj uwagę na źródło sieci. Połączenie Internetowe w domu to dobry wybór, bo jest z reguły odpowiednio zabezpieczone i wykorzystywane wyłącznie przez Ciebie i domowników. W przypadku, gdy chcesz skorzystać z łączenia w innej przestrzeni, postaw na transmisję komórkową. Nigdy nie loguj się do kont, na których znajdują się Twoje dane z transmisji ogólnodostępnej WI-FI.

Oprogramowanie antywirusowe

Oprogramowanie antywirusowe to bariera chroniąca nasze urządzenia przed programami, które je niszczą. Zasada jest prosta – im większa baza informacji o wirusach w danym oprogramowaniu, tym szybciej i efektywniej antywirus zablokuje złośliwe oprogramowanie. Płatne programy zdecydowanie najlepiej radzą sobie w ewentualnych kryzysowych sytuacjach. Ich funkcje chronią laptopy, komputery i telefony przed szkodliwymi wirusami.

Podejrzane wiadomości e-mail

Nigdy nie otwieraj wiadomości e-mail niewiadomego pochodzenia. Często w takich e-mailach znajdują się linki. Odnośniki te przekierowują nas na strony, które mogą być źródłem ataków hakerskich. Jeśli chcesz być bezpieczna w sieci, nie pozwalaj sobie na tego typu błędy. Często spotykaną praktyką internetowych oszustów jest podszywanie się pod znane marki, z których często otrzymujemy wiadomości, bo jesteśmy odbiorcami ich newsletterów.

Aktualizuj oprogramowanie komputera

Regularna aktualizacja oprogramowania pomaga w utrzymaniu bezpieczeństwa. Często odkładamy aktualizację systemu naszych sprzętów, gdyż zajmuje wiele czasu i nie możemy wówczas korzystać z danego urządzenia. Jest to jednak błąd. Jeśli chcesz zachować bezpieczeństwo w sieci, regularna aktualizacja systemu to podstawa. Komputer lub telefon jest wówczas na bieżąco wyposażany nowymi zabezpieczeniami.

Bezpieczne strony

Podstawową formą dbania o bezpieczeństwo w Internecie jest odwiedzanie jedynie bezpiecznych stron. Często witryny posiadają certyfikaty bezpieczeństwa. Jeśli bez zastanowienia zgadzasz się na dostęp do strony, do której w trakcie odwiedzania pojawia się komunikat o braku zabezpieczeń, jesteś narażona na niebezpieczeństwo.

Zdj. główne: Sergey Zolkin/unsplash.com

codeditional

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Praktyczne narzędzia do zarządzania czasem i zadaniami dla użytkowników indywidualnych
Praktyczne narzędzia do zarządzania czasem i zadaniami dla użytkowników indywidualnych
Zarządzaj swoim czasem i zadaniami z łatwością, dzięki naszemu przewodnikowi po najbardziej praktycznych narzędziach dostępnych dla użytkowników indywidualnych.
Jak optymalizować wydajność swojego laptopa Apple bez użycia dodatkowych programów?
Jak optymalizować wydajność swojego laptopa Apple bez użycia dodatkowych programów?
Zamierzasz dostosować swojego MacBooka do jak najwyższej wydajności? Niniejszy artykuł pokazuje, jak z łatwością i bez dodatkowego oprogramowania skonfigurować ustawienia systemowe swojego laptopa Apple.
Czym jest podpis elektroniczny?
Czym jest podpis elektroniczny?
Odkryj, jak podpis elektroniczny utrzymuje bezpieczeństwo Twoich dokumentów online. Sprawdź w jaki sposób działa i jak go wykorzystać w swoim biznesie.
Ostatnie wpisy