Już niebawem mieszkanie bez wkładu własnego. Czy jednak aby na pewno?

Usługi IT
Już niebawem mieszkanie bez wkładu własnego. Czy jednak aby na pewno?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W pierwszym etapie planowania ostatecznie dość niefortunnego tzw. Polskiego Ładu dowiedzieliśmy się o szeregu projektów socjalnych, które mogą pomóc Polakom. Jednym z kluczowych projektów było mieszkanie bez wkładu własnego. Już niebawem – od końca maja 2022 roku – będzie można składać pierwsze wnioski. Czy jednak jest tu jakiś “haczyk”?

Czym jest program Mieszkanie bez wkładu własnego?

Mieszkanie bez wkładu własnego to jeden z kluczowych projektów wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu. Pod względem tradycji rozwija i rozszerza wcześniejsze projekty pomocowe związane z mieszkalnictwem, np. Mieszkanie dla Młodych (MDM), wprowadzonym przez Platformę Obywatelską. 

Mieszkanie bez wkładu własnego pozwala na uzyskanie wsparcia od państwa poprzez skorzystanie z pomocy w finansowaniu wkładu własnego. Program obejmuje udzielenie gwarancji części kredytu hipotecznego na zakup mieszkania. Część ta nie może stanowić mniej niż 10% i więcej niż 20% wartości kredytu. Dzięki takiej gwarancji osoby, które skorzystają z programu nie będą musiały wpłacać wkładu własnego. 

Mieszkanie bez wkładu własnego – kiedy składać wniosek?

Nowy Ład był – i jest – wprowadzany za pomocą wielu różnych ustaw. Przepisy ustawy dotyczące omawianego programu wchodzą w życie 27 maja 2022 roku. Wtedy, według oficjalnych informacji na stronie rządowej, można składać pierwsze wnioski. 

Mieszkanie bez wkładu własnego – czy jest jakiś “haczyk”?

Aby sprawdzić, na czym dokładnie polega program Mieszkanie bez wkładu własnego, wystarczy zapoznać się z opublikowaną w Dzienniku Ustaw ustawą. Znaleźć w niej można ważny załącznik, w którym wykazane zostały tzw. maksymalne ceny za metr kwadratowy. Zgodnie z ustawą, korzystając z programu, można wnioskować jedynie o kredyt hipoteczny udzielany na mieszkanie, którego cena za 1 m2 nie przekracza wartości podanych w tabeli. Poszczególne miasta i regiony Polski mają przypisane inne wartości. Limity zostały podane osobno dla mieszkań z rynku pierwotnego i dla nieruchomości z rynku wtórnego. Eksperci dostrzegają jednak, że w związku z rosnącymi cenami nieruchomości w Polsce limity te sprawią, że jedynie osoby szukające najtańszych mieszkań, np. w nieco mniej atrakcyjnych dzielnicach, będą mogły skorzystać z programu. O tym, czy obawy te się sprawdzą, przekonamy się już za kilka miesięcy. 

Źródło: pixabay.com/Pexels

codeditional

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Praktyczne narzędzia do zarządzania czasem i zadaniami dla użytkowników indywidualnych
Praktyczne narzędzia do zarządzania czasem i zadaniami dla użytkowników indywidualnych
Zarządzaj swoim czasem i zadaniami z łatwością, dzięki naszemu przewodnikowi po najbardziej praktycznych narzędziach dostępnych dla użytkowników indywidualnych.
System CMMS – o co chodzi?
System CMMS – o co chodzi?
System CMMS to narzędzie informatyczne, które służy do zarządzania utrzymaniem ruchu w przedsiębiorstwie. Skrót CMMS pochodzi od angielskiego Maintenance Management System. Jest to narzędzie bardzo pomocne w prowadzeniu działań związanych z utrzymaniem maszyn i urządzeń, a także w planowaniu przeglądów, remontów i napraw.
Porównanie funkcji i korzyści z używania modeli Apple Watch Series 9 ze stali nierdzewnej
Porównanie funkcji i korzyści z używania modeli Apple Watch Series 9 ze stali nierdzewnej
Zanurz się w świecie technologii Apple i odkryj, jakie funkcje oferuje Apple Watch Series 9 ze stali nierdzewnej. Porównaj korzyści z używania różnych modeli w codziennym życiu.
Ostatnie wpisy