Już niebawem mieszkanie bez wkładu własnego. Czy jednak aby na pewno?

Usługi IT
Już niebawem mieszkanie bez wkładu własnego. Czy jednak aby na pewno?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W pierwszym etapie planowania ostatecznie dość niefortunnego tzw. Polskiego Ładu dowiedzieliśmy się o szeregu projektów socjalnych, które mogą pomóc Polakom. Jednym z kluczowych projektów było mieszkanie bez wkładu własnego. Już niebawem – od końca maja 2022 roku – będzie można składać pierwsze wnioski. Czy jednak jest tu jakiś “haczyk”?

Czym jest program Mieszkanie bez wkładu własnego?

Mieszkanie bez wkładu własnego to jeden z kluczowych projektów wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu. Pod względem tradycji rozwija i rozszerza wcześniejsze projekty pomocowe związane z mieszkalnictwem, np. Mieszkanie dla Młodych (MDM), wprowadzonym przez Platformę Obywatelską. 

Mieszkanie bez wkładu własnego pozwala na uzyskanie wsparcia od państwa poprzez skorzystanie z pomocy w finansowaniu wkładu własnego. Program obejmuje udzielenie gwarancji części kredytu hipotecznego na zakup mieszkania. Część ta nie może stanowić mniej niż 10% i więcej niż 20% wartości kredytu. Dzięki takiej gwarancji osoby, które skorzystają z programu nie będą musiały wpłacać wkładu własnego. 

Mieszkanie bez wkładu własnego – kiedy składać wniosek?

Nowy Ład był – i jest – wprowadzany za pomocą wielu różnych ustaw. Przepisy ustawy dotyczące omawianego programu wchodzą w życie 27 maja 2022 roku. Wtedy, według oficjalnych informacji na stronie rządowej, można składać pierwsze wnioski. 

Mieszkanie bez wkładu własnego – czy jest jakiś “haczyk”?

Aby sprawdzić, na czym dokładnie polega program Mieszkanie bez wkładu własnego, wystarczy zapoznać się z opublikowaną w Dzienniku Ustaw ustawą. Znaleźć w niej można ważny załącznik, w którym wykazane zostały tzw. maksymalne ceny za metr kwadratowy. Zgodnie z ustawą, korzystając z programu, można wnioskować jedynie o kredyt hipoteczny udzielany na mieszkanie, którego cena za 1 m2 nie przekracza wartości podanych w tabeli. Poszczególne miasta i regiony Polski mają przypisane inne wartości. Limity zostały podane osobno dla mieszkań z rynku pierwotnego i dla nieruchomości z rynku wtórnego. Eksperci dostrzegają jednak, że w związku z rosnącymi cenami nieruchomości w Polsce limity te sprawią, że jedynie osoby szukające najtańszych mieszkań, np. w nieco mniej atrakcyjnych dzielnicach, będą mogły skorzystać z programu. O tym, czy obawy te się sprawdzą, przekonamy się już za kilka miesięcy. 

Źródło: pixabay.com/Pexels

codeditional

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak skutecznie zarządzać sklepem B2C na platformie PrestaShop: praktyczne wskazówki i porady
Jak skutecznie zarządzać sklepem B2C na platformie PrestaShop: praktyczne wskazówki i porady
Odkryj praktyczne porady, które pomogą Ci skuteczniej zarządzać swoim sklepem B2C na platformie PrestaShop i zwiększyć swoją konwersję.
Nowoczesne rozwiązania IT wspierające zrównoważony rozwój przedsiębiorstw
Nowoczesne rozwiązania IT wspierające zrównoważony rozwój przedsiębiorstw
Poznaj, jak nowoczesne technologie IT mogą przyczynić się do zrównoważonego rozwoju biznesu, redukując ślad węglowy i zwiększając efektywność operacyjną przedsiębiorstw.
Jak wykorzystać taśmy LED do tworzenia unikalnej atmosfery w domu i biurze?
Jak wykorzystać taśmy LED do tworzenia unikalnej atmosfery w domu i biurze?
Odkryj nieskończone możliwości, jakie dają taśmy LED w aranżacji wnętrz. Dowiedz się, jak stworzyć unikalną atmosferę w domu i biurze dzięki tym innowacyjnym rozwiązaniom.
Ostatnie wpisy