Problem rotacji pracowników. Jakie są jej najczęstsze przyczyny?

Zarządzanie
Problem rotacji pracowników. Jakie są jej najczęstsze przyczyny?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rotacja pracowników jest zjawiskiem naturalnym na rynku pracy. Jednak jeśli przekracza dopuszczalną roczną normę, to sygnał dla firmy, że niezbędne są zmiany.

Wiele firm boryka się z tym problemem, szczególnie w branżach, których dotykają niedobory specjalistów i można mówić o rynku pracownika.

Kiedy firma powinna się niepokoić?

Poziom rotacji kadrów można zmierzyć za pomocą prostego wzoru: (liczba pracowników zwolnionych w ciągu roku) ×100 ÷ (średnia liczba pracowników w ciągu roku). Liczba osób zwolnionych obejmuje również tych pracowników, którzy odeszli z własnej woli. Wynik 3–7% mieści się w granicach normy. 

Należy jednak pamiętać, że wskaźnik ten może być wyższy w zależności od specyfiki danej organizacji i branży, np. rotacja personelu o niskich kwalifikacjach jest znacznie wyższa niż rotacja pracowników administracyjnych i kierowniczych. Warto również wziąć pod uwagę zakres działalności firmy – w restauracji lub kawiarni rotacja na poziomie 30% jest akceptowalna.

Główne przyczyny wysokiej rotacji

Częste odejścia i zwolnienia pracowników zawsze mają jakąś przyczynę, a nawet kilka. Ich identyfikacja to pierwszy i najważniejszy krok w stronę rozwiązania problemu. Oto kilka z nich:

 • niskiej jakości procesy rekrutacyjne, które prowadzą do zatrudnienia nieodpowiednich osób, które szybko rezygnują lub zostają zwolnione;
 • słaba adaptacja nowych pracowników;
 • toksyczne lub nieudolne kierownictwo;
 • niekorzystne warunki pracy;
 • konflikty w zespole, nieprzyjemna atmosfera pracy;
 • zły klimat psychologiczny panujący w zespole;
 • brak perspektyw i możliwości rozwoju zawodowego;
 • zwolnienia innych pracowników;
 • perspektywa uzyskania wyższego wynagrodzenia w innym miejscu pracy;
 • wypalenie zawodowe, przeciążenie pracą;
 • łamanie praw pracowników;
 • firma wyznaje inne wartości niż pracownik.

Wiele z powyższych powodów można wyeliminować, minimalizując w ten sposób ryzyko częstych zwolnień pracowników.

Jak zapobiegać rotacji pracowników w przedsiębiorstwie?

Znając przyczyny, przystąp do działania:

1. Przeprowadzaj wysokiej jakości rekrutację. Zatrudnij osoby poszukujące pracy, które posiadają niezbędne kompetencje i pasują do kultury korporacyjnej Twojej firmy, jej celów i misji. Podczas rozmowy o pracę przekaż przyszłemu pracownikowi maksimum informacji o firmie, warunkach pracy, wymaganiach.

2. Stwórz system mentorski dla nowych pracowników. Aby to zrobić, zaangażuj bardziej doświadczony personel.

3. Opracuj programy rozwoju zawodowego pracowników, na przykład przeprowadzaj szkolenia, kursy podnoszące kwalifikacje na koszt pracodawcy.

4. Wprowadź praktykę zbiorowego podejmowania decyzji, pokaż pracownikom, że ich głos się liczy.

5. Nie przeciążaj zespołu, daj pracownikom tyle pracy, ile mogą wykonać, a przy tym stawiaj przed nimi wyzwania, by przełamać rutynę i dać szansę poczucia zawodowej satysfakcji. Oceniaj pracę nie na podstawie liczby przepracowanych godzin, ale na podstawie osiągniętych wyników.

6. Nie zmuszaj pracowników do pracy po godzinach i w weekendy, szanuj ich czas wolny i prawo do prywatnego życia.

7. Staraj się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom swojego zespołu i pomagaj rozwiązywać konflikty.

Wysoka rotacja kadr wiąże się z dodatkowymi kosztami kolejnych rekrutacji i szkoleń nowego personelu. To prosta droga do obniżenia wydajności pracy Twoich pracowników i zepsucia Twojego wizerunku jako pracodawcy, co z kolei może skończyć się brakami kadrowymi, utratą zysków i upadłością firmy. W końcu to ludzie stanowią podstawę każdej działalności.

Zdj. główne: Brooke Cagle/unsplash.com

codeditional

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym jest oprogramowanie do obsługi obiektów sportowych?
Czym jest oprogramowanie do obsługi obiektów sportowych?
Oprogramowanie do obsługi obiektów sportowych to narzędzie, które umożliwia zarządzanie działalnością klubów oraz obiektów sportowych. Dzięki niemu można kontrolować, planować oraz analizować różne procesy, takie jak rezerwacja sal, sprzedaż biletów, zarządzanie kadrami, magazynami i dokumentami, a także pozyskiwanie klientów.
Zarządzaj utrzymaniem ruchu w swojej firmie w bardziej efektywny sposób – mobilny system CMMS
Zarządzaj utrzymaniem ruchu w swojej firmie w bardziej efektywny sposób – mobilny system CMMS
W dzisiejszych czasach utrzymanie ruchu w zakładach przemysłowych jest niezwykle istotnym aspektem, który ma wpływ na efektywność produkcji, koszty i bezpieczeństwo pracy. Wyzwaniem dla pracowników zajmujących się utrzymaniem ruchu jest zarządzanie danymi i informacjami o stanie technicznym maszyn i urządzeń. W tym celu coraz częściej stosuje się mobilne systemy CMMS, które pozwalają na łatwe zarządzanie i monitorowanie utrzymania ruchu w zakładach przemysłowych. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze zalety stosowania mobilnego systemu CMMS.
Praktyczne narzędzia do zarządzania czasem i zadaniami dla użytkowników indywidualnych
Praktyczne narzędzia do zarządzania czasem i zadaniami dla użytkowników indywidualnych
Zarządzaj swoim czasem i zadaniami z łatwością, dzięki naszemu przewodnikowi po najbardziej praktycznych narzędziach dostępnych dla użytkowników indywidualnych.
Ostatnie wpisy