Dwa trendy biurowe: agoryzacja i coworkizacja – co to takiego?

Sprzęt
Dwa trendy biurowe: agoryzacja i coworkizacja – co to takiego?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pandemia wprowadziła rewolucję na rynku biurowym, który musiał dopasować się do potrzeb najemców oraz ich podwładnych. Co kryje się pod pojęciem agoryzacji i coworkizacji? Sprawdźmy!

Co to jest agoryzacja biur?

Zgodnie z ideą agoryzacji nowe biurowce nie będą tylko miejscem do pracy, ale też przestrzenią do spotkań dla okolicznych mieszkańców, wszystkich osób, które chcą w nich spędzać swój czas. Tak więc biuro stanie się swego rodzaju agorą – miejscem spotkań z innymi i edukacji (można powiedzieć, że historia zatacza koło). 

Co to jest coworkizacja biur?

Zdaniem ekspertów własne biurko w pracy traci na znaczeniu na rzecz tego, co dzieje się wokół niego. Coworkizacja biur doskonale wpisuje się w ideę hybrydowego modelu pracy, który dzięki pandemii staje się powoli standardem.

W ramach tego rozwiązania pracownik pracuje częściowo w siedzibie firmy, a częściowo w domowym zaciszu lub dowolnym innym miejscu. Jak podkreśla Jerzy Brodzikowski, general manager w CIC Warsaw, przyszłość pracy w biurze będzie opierać się na trzech filarach: zaufaniu, elastyczności i inkluzywności.

Nowoczesne technologie w biurowcach

Ważnym elementem biur w nowej rzeczywistości będzie utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa sanitarnego. Jakie rozwiązania technologiczne staną się standardem? Coraz więcej biurowców jest wyposażanych w bezdotykowe, automatyczne drzwi, czujniki ruchu sterujące światłem czy wirtualne karty dostępu. W wielu obiektach instalowane są też czujniki jakości powietrza i zagęszczenia pracowników. Dzięki tego typu opcjom możemy kontrolować bezpieczeństwo osób korzystających z biurowca – zarówno pracowników, jak i okolicznych mieszkańców.

Podsumowując, coworkizacja i agoryzacja to dwa trendy biurowe, które zostały wprowadzone w życie dzięki lockdownowi. Po pandemii niemal wszystkie biurowce będą wyglądać zupełnie inaczej.

Zdj. główne: Mario Gogh/unsplash.com

codeditional

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak technologia zintegrowanych paneli solarnych zmienia oblicze nowoczesnej architektury
Jak technologia zintegrowanych paneli solarnych zmienia oblicze nowoczesnej architektury
Artykuł omawia, jak innowacyjne zastosowanie technologii zintegrowanych paneli solarnych wpływa na kształt i estetykę współczesnych konstrukcji, zmniejszając jednocześnie nasz ślad węglowy.
Rozwiązywanie problemów z nie działającą pojedyńczą słuchawką AirPods – przewodnik krok po kroku
Rozwiązywanie problemów z nie działającą pojedyńczą słuchawką AirPods – przewodnik krok po kroku
Twój jeden AirPod nie działa? Dowiedz się, jak rozwiązać ten problem krok po kroku, aby znów móc cieszyć się pełną jakością dźwięku z Twoich słuchawek.
Kiedy warto zdecydować się na korzystanie z e-podpisu?
Kiedy warto zdecydować się na korzystanie z e-podpisu?
E-podpis, czyli podpis elektroniczny, to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Zastępuje on tradycyjne, papierowe podpisy, a dzięki postępującej cyfryzacji, coraz więcej dokumentów i umów można podpisywać w sposób elektroniczny. Jednakże, nie zawsze decyzja o korzystaniu z e-podpisu jest oczywista i zależy od indywidualnych potrzeb i sytuacji. Kiedy warto zdecydować się na korzystanie z e-podpisu?
Ostatnie wpisy