Już niebawem mieszkanie bez wkładu własnego. Czy jednak aby na pewno?

Usługi IT
Już niebawem mieszkanie bez wkładu własnego. Czy jednak aby na pewno?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W pierwszym etapie planowania ostatecznie dość niefortunnego tzw. Polskiego Ładu dowiedzieliśmy się o szeregu projektów socjalnych, które mogą pomóc Polakom. Jednym z kluczowych projektów było mieszkanie bez wkładu własnego. Już niebawem – od końca maja 2022 roku – będzie można składać pierwsze wnioski. Czy jednak jest tu jakiś “haczyk”?

Czym jest program Mieszkanie bez wkładu własnego?

Mieszkanie bez wkładu własnego to jeden z kluczowych projektów wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu. Pod względem tradycji rozwija i rozszerza wcześniejsze projekty pomocowe związane z mieszkalnictwem, np. Mieszkanie dla Młodych (MDM), wprowadzonym przez Platformę Obywatelską. 

Mieszkanie bez wkładu własnego pozwala na uzyskanie wsparcia od państwa poprzez skorzystanie z pomocy w finansowaniu wkładu własnego. Program obejmuje udzielenie gwarancji części kredytu hipotecznego na zakup mieszkania. Część ta nie może stanowić mniej niż 10% i więcej niż 20% wartości kredytu. Dzięki takiej gwarancji osoby, które skorzystają z programu nie będą musiały wpłacać wkładu własnego. 

Mieszkanie bez wkładu własnego – kiedy składać wniosek?

Nowy Ład był – i jest – wprowadzany za pomocą wielu różnych ustaw. Przepisy ustawy dotyczące omawianego programu wchodzą w życie 27 maja 2022 roku. Wtedy, według oficjalnych informacji na stronie rządowej, można składać pierwsze wnioski. 

Mieszkanie bez wkładu własnego – czy jest jakiś “haczyk”?

Aby sprawdzić, na czym dokładnie polega program Mieszkanie bez wkładu własnego, wystarczy zapoznać się z opublikowaną w Dzienniku Ustaw ustawą. Znaleźć w niej można ważny załącznik, w którym wykazane zostały tzw. maksymalne ceny za metr kwadratowy. Zgodnie z ustawą, korzystając z programu, można wnioskować jedynie o kredyt hipoteczny udzielany na mieszkanie, którego cena za 1 m2 nie przekracza wartości podanych w tabeli. Poszczególne miasta i regiony Polski mają przypisane inne wartości. Limity zostały podane osobno dla mieszkań z rynku pierwotnego i dla nieruchomości z rynku wtórnego. Eksperci dostrzegają jednak, że w związku z rosnącymi cenami nieruchomości w Polsce limity te sprawią, że jedynie osoby szukające najtańszych mieszkań, np. w nieco mniej atrakcyjnych dzielnicach, będą mogły skorzystać z programu. O tym, czy obawy te się sprawdzą, przekonamy się już za kilka miesięcy. 

Źródło: pixabay.com/Pexels

codeditional

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dwa trendy biurowe: agoryzacja i coworkizacja – co to takiego?
Dwa trendy biurowe: agoryzacja i coworkizacja – co to takiego?
Pandemia wprowadziła rewolucję na rynku biurowym, który musiał dopasować się do potrzeb najemców oraz ich podwładnych. Co kryje się pod […]
Jak technologia zintegrowanych paneli solarnych zmienia oblicze nowoczesnej architektury
Jak technologia zintegrowanych paneli solarnych zmienia oblicze nowoczesnej architektury
Artykuł omawia, jak innowacyjne zastosowanie technologii zintegrowanych paneli solarnych wpływa na kształt i estetykę współczesnych konstrukcji, zmniejszając jednocześnie nasz ślad węglowy.
Playstation 5 vs Xbox Series X – którą konsolę wybrać?
Playstation 5 vs Xbox Series X – którą konsolę wybrać?
Obecnie rynek konsol do gier jest podzielony między dwoma liderami - Sony i Microsoft. Playstation 5 i Xbox Series X to najnowsze konsole obu producentów, które oferują najlepsze możliwości do grania w gry video. Zastanawiasz się, którą konsolę wybrać? W tym artykule porównamy Playstation 5 i Xbox Series X pod względem designu, wydajności, gier, kontrolerów i cen.
Ostatnie wpisy